Okap wentylacyjny w profesjonalnej kuchni

Jeven okapy malowane

Okapy wentylacyjne stosowane w profesjonalnych kuchniach gastronomicznych powinny spełniać kilka podstawowych warunków.

Pierwszym z nich jest prawidłowy dobór urządzenia do warunków technicznych, w których będzie ono pracować. Zupełnie inne potrzeby i wymagania gwarantujące prawidłową wentylację kuchni – a więc wysoki komfort pracy personelu kuchennego, jak i osób przebywających w sali konsumenckiej – stawiane są przez restaurację a’la carte, stołówkę szkolną czy kasyno wojskowe na 1000 osób. Wynika to z różnic w rodzaju i ilości urządzeń gastronomicznych, czasu ich użytkowania w ciągu dnia czy charakteru pracy (np. stanowisko live-cooking).

Niezależnie od rodzaju kuchni, wysoce rekomendowane jest stosowanie okapów z nawiewem wyporowym, w których powietrze doprowadzane jest do strefy pracy z bardzo małą prędkością (0,2-0,3 m/s) oraz z wiązką wychwytującą, mającą na celu uszczelnić okap i zapobiec wydostawaniu się oparów, zanieczyszczeń i zapachów.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest zastosowanie filtrów o bardzo wysokiej skuteczności filtracji tłuszczu, które w maksymalnym stopniu ograniczać będą przedostawanie się zanieczyszczeń do instalacji wentylacyjnej. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, jednak do najlepszych należą filtry o charakterze mechanicznym z perforowaną płytą obrotową. Przy odpowiednio wysokiej skuteczności filtracji – przynajmniej 95% dla cząsteczek tłuszczu o wielkości 8 µm – można zastosować układ z odzyskiem ciepła, tj. ciepło z gorącego powietrza kuchennego wykorzystywane jest np. do nagrzewania chłodnego powietrza nawiewanego do całego zaplecza gastronomicznego, co daje ogromne korzyści finansowe.

W obecnych czasach, gdzie szuka się rozwiązań mających na celu obniżenie zużycia energii, rozwiązanie z odzyskiem ciepła w wentylacji kuchni stało się powszechne i bardzo doceniane przez Inwestorów. Zgodnie ze współczesnymi trendami w gastronomii coraz ważniejszym aspektem – szczególnie w kuchniach otwartych – jest design okapu, który powinien wyróżniać się spośród reszty urządzeń lub wręcz przeciwnie, komponować się z elementami wystroju restauracji, zarówno pod względem kształtu jak i kolorystyki.

Firma Jeven daje możliwość malowania elementów zewnętrznych okapu na dowolny kolor z palety RAL.

okap jeven

Product Manager w firmie JEVEN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *