Rozwiązanie materiałowe oraz urządzenia wentylacyjne w naszej restauracji.

Nie chciałbym, żeby jak to często bywa zachwalać i namawiać Państwa do zakupu zawsze najdroższych możliwych rozwiązań.  Ważne jest, aby już na etapie projektu zwrócić uwagę na sposób rozwiązania wentylacji, bo z reguły można to zrobić na kilka sposobów i to na tym etapie warto optymalizować rozwiązania. Natomiast później warto korzystać z lepszej jakości materiałów i urządzeń oraz wykonawców, którzy będą potrafili prawidłowo je zamontować, uruchomić i wyregulować.

 

Sposoby zaplanowania wentylacji zależą od wielkości strumieni powietrza i koniecznych do stosowania urządzeń (odzysk ciepła lub nie), innych dostępnych mediów (energia elektryczna, ciepło technologiczne, chłód technologiczny), konstrukcji i architektury lokalu.

 

Najczęściej jednak niskie koszty realizacji to później większe koszty eksploatacji, gorsza jakość układu, większe ryzyko awarii i koszty serwisu.

 

Najlepszym dowodem na to, z mojego doświadczenia jest podejście osób które dopiero zaczynają w tej branży (niskie koszty inwestycyjne są dla nich najważniejsze) oraz osób, być może już nauczonych na błędach, które otwierają kolejny już lokal i stawiają zdecydowanie na jakość, skuteczność i wydajność układu.

 

Z czasem postaram się przybliżyć najprostsze ale skutecznie rozwiązania możliwe do wykorzystania w istniejących czy planowanych obiektach oraz te bardziej zaawansowane dla większych realizacji.

W razie pytań dotyczących wentylacji służę pomocą.

msvent_logo

Inżynier projektu w firmie MS Vent. Od wielu lat projektuje i wykonuje systemy wentylacji w lokalach użytkowych oraz gastronomicznych.
www.msvent.pl / tel. 604 91 23 91 / mateusz@msvent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *