Nowe frytownice gastronomiczne MARENO z linii STAR 900

Firma Mareno podczas międzynarodowych Targów HOST 2017 w Mediolanie zaprezentowała nową generację frytownic z linii STAR 90. Urządzenia debiut komercyjny będą miały na początku II kwartału 2018r ale już teraz warto im przyjrzeć się bliżej!

winda

Najważniejsze moduły nowych frytownic:

– frytownica ze sterowaniem poprzez ekran dotykowy

– frytownica ze sterowaniem elektronicznym i automatyczna filtracją oleju

– frytownica ze sterowaniem elektronicznym, automatyczną filtracją oleju i automatyczną windą do koszy.

20171021_114839

Cechy:

– precyzyjne sterowanie za pomocą ekranu dotykowego

– system automatycznej filtracji oleju, również na gorąco

– automatyczne windy do koszy

 

Dlaczego moim zdaniem warto czekać na te rewolucyjne urządzenia ?

Zacznijmy od najważniejszego moim zdaniem i rewolucyjnego na polskim rynku, systemu automatycznej filtracji oleju. Precyzyjny układ, który sam pobiera olej z komory, filtruje a następnie pompuje olej z powrotem do zbiornika – można by wskazać kilka podobnych rozwiązań dostępnych w Polsce ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. W kasecie filtrującej znajduje się specjalna tkanina o wytrzymałości ponad 250 st. C filtrująca cząsteczki o wielkościach rzędu pojedynczych mikronów. To jest to przełomowe rozwiązanie, które umożliwia filtrację gorącej frytury, co znacząco podnosi skuteczność procesu, wydłuża żywotność tłuszczu. To z kolei generuje po pierwsze duże oszczędności dla właścicieli a po drugie poprawia efekty kulinarne!

Konstrukcja frytownicy pozwala także pompować świeży olej, za pomocą specjalnej lancy, z zewnętrznego zbiornika, ustawionego np. na podłodze lub wózku. Nie trzeba, tak jak to się robi obecnie, podnosić pojemnika i przelewać tłuszczu do zbiorników.

Mycie urządzenia również stanie się jeszcze prostsze, ponieważ Mareno opracowało specjalny program, który jest w stanie podgrzać wodę z detergentem w sposób nie powodujący uszkodzenia grzałek elektrycznych a dzięki specjalnym by-passom wodę po myciu można wypompować do zewnętrznego pojemnika, bez ryzyka zmieszania się jej z fryturą.

Ważnym elementem, o którym trzeba koniecznie wspomnieć, jest układ sterowania urządzeniem i całym procesem. Duży ekran dotykowy zapewni precyzyjne sterowanie w każdym momencie smażenia oraz innych procesach, np. filtracja oleju. Istnieje możliwość programowania własnych przepisów oraz wgrania zdjęć potraw i przypisania ich do konkretnego programu za pomocą USB lub Wi-Fi. Tak duża i precyzyjna władza nad tym co dzieje się w urządzeniu i z urządzeniem to olbrzymia korzyść dla każdego rodzaju gastronomii. Z jednej strony olbrzymia precyzja przyda się w każdej restauracji z ambitną kuchnią, pełną wyszukanych przepisów. Z drugiej strony w kuchniach produkujących duże ilości jedzenia ( cateringowe, stołówki, jedzenie na wagę, zakłady garmażeryjne) połączenie zaprogramowanych przepisów z automatyczną windą do koszy pozwoli zachować stałą i niezachwianą jakość, minimalizując ryzyko błędów ludzkich. W obecnej sytuacji personalnej na polskim rynku Horeca, gdy brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy a fluktuacja pracowników jest bardzo duża, posiadanie urządzenia, które zapewni jakość i powtarzalność potraw, daje właścicielom dużą pewność i spokój.

Winda do koszy, powiązania z programami pozwala zachować dużą powtarzalność jakości dań. Winda jest osobna dla każdego z dwóch koszy przypadających na jedną komorę, co pozwala zaprogramować osobny czas obróbki. To kolejna kombinacja (wraz z panelem dotykowym oraz filtracją tłuszczu), która sprawi, że nowa linia urządzeń wprost idealnie nada się do dużych sieci restauracyjnych oraz zakładów produkujących gotową żywność.

Na koniec chciałbym wspomnieć jeszcze dwa słowa o bezpieczeństwie nowych urządzeń, zarówno serwisowym jak i z punktu widzenia użytkownika. Przeprojektowaniu uległy grzałki, nadano im nowy kształt oraz gęstość, dzięki czemu większa jest efektywna powierzchnia przekazywania ciepła do frytury, przy zminimalizowaniu efektu przepalania tłuszczu przez zbyt dużą moc. Urządzenie wyposażone będzie również w algorytmy zapobiegające pracy przy zbyt niskim poziomie frytury lub przy pustym zbiorniku  – nie czarujmy się, to najczęstsza przyczyna awarii tego typu urządzeń! Także programy mycia oraz roztapiania zimnego lub twardego tłuszczu zapewnią inteligentną kontrolę nad mocą dozowaną przez grzałki, tak aby uniknąć tutaj ryzyka przepalenia grzałek lub powstania zagrożenia pożarowego.

20171021_114833

Techniczna strona gotowania to część mojego DNA. Już po maturze zaczęła się moja przygoda z gastronomią a urządzenia gastronomiczne są czymś o czym mogę z pasją opowiadać godzinami. Czas, w którym nie myślę o wyposażeniu poświęcam rodzinie i górom, po których uwielbiam wędrować pieszo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *