Znaczenie wiązki indukcyjnej w okapach

Brak zapachów na sali restauracyjnej to bez wątpienia prawidłowo dobrany okap oraz dobrze zaprojektowana instalacja wentylacyjna w całym lokalu. Jednak nie mniejsze znaczenie w tym aspekcie ma również zastosowanie wiązki indukcyjnej.

Wiązka indukcyjna/wiązka wychwytująca jest to pozioma struga powietrza, która skierowana jest do wnętrza okapu, charakteryzująca się relatywnie dużą prędkością wypływu (5-6 m/s). Jej zastosowanie powoduje, że okap kuchenny przy tej samej wydajności odznacza się większą sprawnością (szczelnością) w stosunku do zwykłego okapu. Przy dużych uderzeniach strumienia konwekcyjnego (np. w czasie smażenia steków, zanurzania surowych frytek we frytownicy) dym/opary/zatłuszczone powietrze unoszą się w dużych ilościach do okapu kumulując w jego wnętrzu. Jest to moment, w czasie którego tradycyjny okap wyciągowy może wypuszczać część zanieczyszczeń za zewnątrz. W takich sytuacjach właśnie przydaje się wiązka indukcyjna, której zadaniem jest zawrócenie skumulowanych zanieczyszczeń z powrotem w stronę filtrów tłuszczowych. Schemat działania wiązki został przedstawiony na rysunku 1.

Wiązka indukcyjna

 

Rys. 1. Przekrój przez okap nawiewno-wywiewny z wiązką wychwytującą firmy Jeven. 1 – opary generowane w czasie termicznej obróbki żywności; 2 – filtry tłuszczowe (cyklonowe-cylindryczne); 3 – wyciąg z okapu; 4 – nawiew świeżego powietrza do okapu; 5 – komora rozprężna; 6 – nawiew kompensacyjny przez nawiewniki wyporowe; 7 – wiązka wychwytująca.

Okapy z wiązką wychwytującą warto stosować zawsze, gdyż przy tej samej wydajności działają znacznie lepiej w stosunku do zwykłych okapów wyciągowych. Jednak szczególnie warto takie rozwiązanie uwzględnić w miejscach, gdzie instalacja wentylacyjna ma mniejszą wydajność w stosunku do wydajności okapu w kartach doborowych (założeniach projektowych). Drugim bardzo ważnym miejscem jest kuchnia otwarta lub stanowisko live-cooking, gdzie szczelność okapu ma kluczowy wpływ na wysoki komfort gości.

Product Manager w firmie JEVEN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *